Kalkulačka paušální daně
Vyplatí se Vám přejít na paušální daň?
Co je paušální daň?
Paušální daň se vztahuje na OSVČ a zahrnuje jak daň z příjmu, tak i odvody na sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Hlavní výhodou je, že živnostník pak už nemusí posílat daňové přiznání a přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení.
Paušální daň pro OSVČ 2024
Možnost platit paušální daň byla zavedena v roce 2021. Přihlásit se k ní mohou OSVČ vždy v lednu, pro rok 2023 byl stanoven termín 10. 1. 2024 včetně. Noví živnostníci mají možnost se k paušální dani přihlásit nejpozději k datu zahájení činnosti.
Pro rok 2024 byla výše paušální daně stanovena na 7 498 Kč, což je zvýšení o 1 290 korun. Z toho daň z příjmu je pouze 100 Kč, zbytek částky je rozdělen na platbu zdravotního a sociálního pojištění. Velkou výhodou paušální daně je snížení byrokratické zátěže.
Výše paušální daně zahrnuje:
- zdravotní pojištění – 2 968 Kč
- sociální pojištění – 4 430 Kč
- daň z příjmu – 100 Kč
Tyto částky ale nově platí pouze pro první pásmo plátců paušální daně, kteří stejně jako v loňském roce dosahují příjmů maximálně do 1 milionu Kč. Nově totiž byla vytvořena
3 pásma plateb paušální daně
.1. První pásmo – platba 7 498 Kč/měsíc (ale může se pravidelně zvedat podle minimálních odvodů)
• do 1 milionu korun (bez ohledu na typ činnosti)
• do 1,5 milionu korun (zde musí alespoň 75 % příjmů podléhat uplatnění výdajů ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů)
• do 2 milionů korun (zde musí alespoň 75 % příjmů podléhat uplatnění výdajů ve výši 80 % z příjmů)
2. Druhé pásmo – pevně stanovená platba 16 745 Kč/měsíc
• do 1,5 milionu korun (bez ohledu na typ činnosti)
• do 2 milionů korun (zde musí alespoň 75 % příjmů podléhat uplatnění výdajů ve výši 80 % z příjmů)
3. Třetí pásmo – pevně stanovená platba 27 139 Kč/měsíc
• do 2 milionů korun (bez ohledu na typ činnosti)
Základní podmínkou pro přihlášení k paušální dani je tedy nově příjem do 2 milionů Kč, OSVČ dále nesmí být plátcem DPH a nesmí mít příjmy ze závislé činnosti (kromě drobných příjmů zdaňovaných srážkovou daní). Přihlášení k paušální dani je dobrovolné a OSVČ, které ji nechtějí využít, mohou zůstat u výdajového paušálu či skutečných výdajů. Paušální daň platí vždy na rok, pak je možné se z ní odhlásit.
Nejste si jisti, zda se Vám paušální daň vyplatí? Využijte naši kalkulačku a zjistěte, zda je pro Vás paušální daň výhodná, nebo zda bude lepší zůstat u jiného způsobu danění. Kalkulačka zahrnuje i daňové slevy či zvýhodnění nebo daňový bonus na děti, získáte tak lepší představu, zda jít do paušální daně, nebo ne.
Kalkulačku Vyplatí se Vám paušální daň? poskytuje peníze.cz
Jak se platí paušální daň?
Měsíční záloha na paušální daň se platí každý měsíc vždy do 20. dne daného měsíce. Je tu také možnost zaplatit na několik měsíců dopředu nebo jednorázově na rok dopředu. Paušální daň se platí Vašemu místně příslušnému finančnímu úřadu na účet s předčíslím 2866 a kódem banky 0710 pro ČNB. Myslete na to, že platba je považována za uhrazenou až ve chvíli jejího připsání na účet státní správy, proto je lepší zaplatit s předstihem.
Co jsou paušální výdaje?
Pokud se rozhodnete k paušální dani nepřihlásit, můžete uplatňovat na daň z příjmů fyzických osob paušální výdaje, což je forma výdajů spočívající v odečtení procentuální části od skutečných příjmů. Paušální výdaje je možné uplatnit na příjmy do 2 milionů Kč a největší výhodou je, že k paušálním výdajům není nutné mít žádnou evidenci účtenek či faktur. Stačí pouze evidovat své příjmy.
Výše paušálních výdajů:
- 80 % lze uplatnit do výše výdajů maximálně 1 600 000 Kč
- 60 % lze uplatnit do výše výdajů maximálně 1 200 000 Kč
- 40 % lze uplatnit do výše výdajů maximálně 800 000 Kč
- 30 % lze uplatnit do výše výdajů maximálně 600 000 Kč
Daň z příjmu u OSVČ a výpočet daně
Daň z příjmu OSVČ je ve výši 15 %, resp. 23 % z částky přesahující 48násobek průměrné mzdy.
Počítá se z příjmů, od kterých jsou odečteny výdaje, ať už skutečné nebo paušální. Z rozdílu mezi příjmy a výdaji se poté odečtou ještě odečitatelné položky, čímž získáte základ daně, ze kterého pak spočítáte 15% (a popř. 23%) daň z příjmu. Tím se dostanete k částce představující samotnou výši daně, od které pak dále odečítáte daňové slevy.
Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Pro řešení konkrétní životní situace se prosím obraťte na svého daňového poradce nebo v případě dotazu kontaktujte Finanční úřad.
Naše další kalkulačky
Kalkulačka daně z příjmu OSVČ
Kalkulačka DPH
Kalkulačka úvěru pro živnostníky a firmy
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.