Časté dotazy
Osobní finance
Nejčastěji Vás zajímá
Běžný účet je v dnešní době nezbytností. MONETA Money Bank nabízí několik typů běžných účtů pro určité skupiny klientů.
Běžným účtem rozumíme účet pro platební styk, který slouží především pro vkládání finančních prostředků a jejich užití majitelem. Běžný účet má zpravidla větší možnosti pro nakládání s penězi než spořicí účet, který je určen, jak již vyplývá z názvu, především ke spoření.
Běžný účet má však proti spořicím účtům obvykle nižší úročení. K běžnému účtu se vážou další služby, které mohou klienti využívat, například možnost zřízení kontokorentu, platební karty, a to jak debetní, tak i kreditní , internetového bankovnictví, atd. Běžný účet může být zřízen také v cizí měně jako tzv. cizoměnový nebo devizový účet.
MONETA Money Bank nabízí řadu běžných účtů pro různé skupiny klientů – děti i dospělé. Mezi nejpopulárnější patří běžný účet Tom Plus, s nímž máte výběry hotovosti ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma, stejně jako jeho zřízení i vedení. Tento účet si můžete založit pohodlně online bez nutnosti návštěvy pobočky, a to buď přes naše webové stránky nebo pomocí mobilní aplikace Smart Banka. Stačí si připravit dva doklady totožnosti a účet si založíte během několika kroků.
Pokud preferujete založení účtu přes pobočku, je Vám samozřejmě k dispozici naše obchodní síť v mnoha městech a obcích. Založení i vedení účtu Tom Plus je zcela zdarma a bez jakýchkoliv podmínek. S debetní kartou Standard, kterou Vám k účtu bezplatně zřídíme, můžete zdarma vybírat ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma.
Pro vyřízení hypotéky Vám radíme využít služeb hypotečního bankéře. Ušetří Vám spoustu času i papírování. Podle nových pravidel ČNB může výše hypotéky dosáhnout nejvýše 90 % hodnoty nemovitosti, proto budete potřebovat i vlastní zdroje.
Na začátku každé hypotéky je sen o vlastním bydlení. Dům či byt? Balkon nebo zahrada? Pokud máte již některou z těchto otázek vyřešenou, přichází fáze vyřízení hypotéky. Uvidíte, že proces sjednání hypotéky není nijak složitý.
Poté, co si ujasníte své finanční možnosti, je načase sejít se s hypotečním bankéřem. Buď můžete přijít rovnou na naši pobočku nebo pomocí webového formuláře nám zanechte na sebe kontakt a společně schůzku naplánujeme.
TIP: zažádat o hypotéku můžete i online, kde vám nabídneme garanci úroku. U refinancování Vám nabídneme zvýhodněný úrok díky sjednání online a k tomu moře dalších výhod.
Na první schůzku potřebujete jen dva platné doklady totožnosti a dále představu o svých plánech a očekáváních, se kterými Vám můžeme pomoci.
Hypotéční bankéř na základě Vašich požadavků a možností spočítá orientační výši úvěru i měsíčních splátek. Během schůzky Vám hypotéční bankéř vysvětlí veškeré přednosti a výhody naší hypotéky a předá Vám tzv. checklist, tedy seznam kroků, které je potřeba udělat, abyste hypotéku dostali co nejdříve a bez zbytečných komplikací.
Všechny podklady z tohoto sumáře není třeba předat najednou, některé z nich můžete dodat v průběhu kompletace hypotéky. Důležitou součástí vyřízení hypotéky je odhad nemovitosti, kterou budete hypotéku zajišťovat. Po dodání všech podkladů předá hypotéční bankéř složku ke schválení.
Rozhodnout se pro správnou hypotéku není úplně jednoduché. S opravdu dobrou hypotékou získáte víc než jen výhodný úrok.
Nejlepší hypotéka je taková, která nejlépe řeší aktuální potřeby klienta. Pokud řešíte svoji bytovou situaci, ideální volbou je Pružná hypotéka, která se přizpůsobí Vašim přáním a potřebám. Naše online hypotéka patří mezi tzv. účelové úvěry, kdy klient dokládá bance účel využití půjčených peněz. To má pro klienta výhodu i z pohledu úrokové sazby, protože ta se určuje také podle toho, zda bance sdělíte, na co hypotéku využijete. Součástí naší online hypotéky může být i neúčelová část, a to až do výše 30 % z vyčerpané výše hypotéky. Z těchto peněz, u kterých nedokládáte účel, si můžete pořídit cokoliv chcete.
Pokud klient potřebuje financovat jiné potřeby než bydlení, může využít americkou hypotéku do výše 70 % hodnoty nemovitosti, kde není potřeba dokládat účel jejího použití. Klient si tak může koupit třeba vybavení domácnosti, nový automobil nebo zaplatit dětem studia. Použití těchto prostředků je prostě jen na Vás.
Další otázkou je správné nastavení fixačního období. Pokud víte, že danou nemovitostí budete chtít výhledově prodat, je ideální volbou fixace na kratší dobu. Pokud jste již našli svůj vysněný domov, vyplatí se dlouhodobá fixace. Tím si zajistíte, že splátka hypotéky zůstane ve stejné výši po dlouhou dobu a Vy můžete lépe plánovat budoucí výdaje. V neposlední řadě je třeba se rozhodnout, zda si sjednat volitelné Pojištění schopnosti splácet, které Vás ochrání před nenadálými událostmi během splácení hypotéky.
Vybrat si správnou hypotéku nemusí být až tak těžké, jak se na první pohled zdá. Tedy pokud víte, jak na co si dát při jejím výběru pozor.
Dobře vybraná hypotéka je ta, která přesně odpovídá Vašim potřebám. To znamená, že Vám vyhovuje z pohledu ceny, nastavení poplatků, výše RPSN či flexibility. Že je hypotéka nejlevnější z pohledu úrokové sazby však zdaleka neznamená, že je opravdu nejvýhodnější. Na to mají značný vliv všechny poplatky během trvání hypotéky, například za zpracování úvěru, odhad nemovitosti nebo třeba pojištění.
Podle Vašeho celkového záměru, typu nemovitosti a dalších parametrů je zapotřebí nastavit i Vaši hypotéku. Pokud víte, že s danou nemovitostí budete potřebovat v blízké budoucnosti flexibilně pracovat, vyplatí se nastavit kratší fixační období. Pokud chcete mít jistotu, že Vám splátka hypotéky nenadále neposkočí, zvolte delší fixaci, která je právě z tohoto pohledu ideální. To platí i o výši vlastních prostředků, které do záměru budete vkládat. Jako vlastní zdroje použijte takovou část, abyste dosáhli na atraktivnější úrokovou sazbu. A samozřejmě je třeba počítat i s dalšími výdaji. Proto doporučujeme si vytvořit finanční rezervu ve výši 3 až 6 měsíčních platů.
V neposlední řadě je potřeba nastavit i splatnost úvěru, a tím tedy i výši měsíční splátky. I zde buďte obezřetní a volte takovou výši měsíční splátky, kterou bez problému dokážete pokrýt i v případě ztráty zaměstnání či snížení jednoho z příjmů. Před takovými událostmi Vás chrání pojištění schopnosti splácet. Hypotéka je závazek na dlouhou dobu, a proto doporučujme toto rozhodnutí dobře zvážit a určitě si nebrat hypotéku tzv. finančně na doraz.
Investiční životní pojištění v sobě kombinuje pojistnou ochranu s možností dosáhnout zhodnocení vložených prostředků.
nvestiční životní pojištění se skládá ze dvou složek – pojistné a investiční. Pojistná složka by měla převažovat, aby životní pojištění sloužilo hlavně jako pojistná ochrana. V rámci investiční složky se investuje podobně jako v podílových fondech, návratnost investice může být i nulová. Na rozdíl od kapitálového životního pojištění nenabízí garantovaný výnos.
V případě uzavření investičního životního pojištění Vám pojišťovna zřídí a povede individuální účet tvořený investičními podílovými jednotkami, které pojišťovna nakupuje z pojistného. Výše pojistného plnění závisí na hodnotě investičních jednotek, tedy na tom, jak se bude dařit fondu, který jste si zvolili. Pokud se nebojíte rizika, můžete zvolit fondy, které investují hlavně do akcií.
V opačném případě přichází v úvahu investice do bezpečných, ale málo výdělečných produktů, například státních dluhopisů. Na životní pojištění Vám může rovněž přispívat zaměstnavatel. Tyto příspěvky jsou oblíbené, protože se dají odečítat z daňového základu a neplatí se z nich zdravotní a sociální pojištění.
MONETA Money Bank tento typ životního pojištění nenabízí. Klientům poskytuje rizikové životní pojištění NN Život, kde si mohou zvolit ze dvou balíčků podle rizik. Pojistit se tak mohou na smrt následkem úrazu nebo nemoci, invaliditu prvního až třetího stupně a v rozšířeném balíčku lze pojistit i závažná onemocnění včetně rakoviny. Rizikové pojištění NN Život zajistí překlenutí nepříznivé životní situace a zachování dosavadního životního standardu rodiny.
K životnímu pojištění je třeba přistupovat jako k produktu, který má v první řadě sloužit jako ochrana pro případ úmrtí, úrazu či vážné nemoci, a spořicí složku je brát jen jako doplněk. Je třeba také zvážit typ životního pojištění, protože investiční, rizikové nebo kapitálové životní pojištění se od sebe liší. U investičního životního pojištění klient investuje do podkladových aktiv a jeho investice může být velmi zisková, ale také nulová. U kapitálového životního pojištění má klient garantovaný výnos. Rizikové životní pojištění slouží k zajištění klienta a blízkých osob v případě úrazu, nemoci nebo smrti.
MONETA Money Bank nabízí klientům rizikové životní pojištění NN Život, kde si mohou zvolit ze dvou balíčků podle rizik. Pojistit se tak mohou na smrt následkem úrazu nebo nemoci, invaliditu prvního až třetího stupně a v rozšířeném balíčku lze pojistit i závažná onemocnění včetně rakoviny. Rizikové pojištění NN Život zajistí překlenutí nepříznivé životní situace a zachování dosavadního životního standardu rodiny.
Den počátku pojištění se může shodovat se dnem sjednání pojištění, nesmí mu však předcházet.
V případě, že si sjednáte na danou cestu pojištění až ze zahraničí, jste pojištěn/a až po 1 hodině od sjednání pojištění.
Úhrada za pojištění Vám bude automaticky stržena z běžného účtu, ke kterému bylo cestovní pojištění zřízeno.
Dlouhodobé cestovní pojištění je platné od 00:00 hodin následujícího dne po dni sjednání.
V případě sjednání ze zahraničí je pojištění aktivní po uplynutí čekací doby 24 hodin, a to pouze v případě, že dojde k přistoupení pojištění do 5 kalendářních dnů ode dne překročení hranic. V opačném případě pojištění pro danou cestu nenabude účinnosti.
Úhrada za pojištění Vám bude odečtena automaticky z Vašeho běžného účtu vedeného u MONETA Money Bank jako poplatek za každý měsíc zpětně (obvykle do 5. pracovního dne).
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.