Kalkulačka exekuce na plat
a jaká je nezabavitelná částka v roce 2024.
Spočítejte si výši nezabavitelné částky a splátek exekuce
Exekuce na plat neboli srážky ze mzdy je forma vymáhání dlužné částky. Ze mzdy se Vám bude strhávat určitá částka, dokud nedoplatíte všechny své dluhy. Exekuce ale od 1. 6. 2019 prošla výraznými změnami. Kolik činí nezabavitelná částka 2024? Využijte naši kalkulačku exekuce a spočítejte si, kolik Vám ze mzdy zůstane.
Co je exekuce na plat 2024?
Samotný pojem exekuce znamená vymáhání peněz po dlužníkovi. Často může být i ve formě zabavení majetku a následné exekuci v dražbě. Exekuce na plat funguje na principu postupné srážky dlužné částky ze mzdy. Tady ale existuje nezabavitelná částka, na kterou se exekuce nevztahuje. Zda nejste sami dlužníkem, si ověříte v registru dlužníků exekuce.
Výpočet exekuce online
Výpočet exekuce, tedy výše srážky, se odvíjí od čisté mzdy dlužníka. Nejdříve se stanoví nezabavitelná částka za dlužníka plus za každou vyživovanou osobu. Celková nezabavitelná částka se odečte od čisté mzdy a tím se určí tzv. zbytek čisté mzdy. Je-li tento zbytek nižší než 30 685,50 Kč, vydělí se třemi. Pokud je na Vás vedena exekuce kvůli nepřednostním pohledávkám, srážka ze mzdy bude jedna třetina ze zbytku čisté mzdy a dvě třetiny Vám budou ponechány. Čelíte-li exekuci kvůli přednostním pohledávkám, budou Vám strženy dvě třetiny ze zbytku čisté mzdy, ale třetí třetina musí být dlužníkovi ponechána.
Je-li zbytek čisté mzdy vyšší než 30 685,50 Kč, je částka, o kterou zbytek tuto hranici přesahuje, zabavena celá, avšak třetiny se určí z 30 685,50 Kč stejným způsobem jako v prvním případě. Částka 30 685,50 Kč, podle níž se počítá exekuce, je platná od 1. 1. 2023 a platí i pro rok 2024.
Pozor na situace, kdy máte více příjmů, tehdy se srážky počítají z jejich součtu. Do výpočtu nezabavitelné částky se zahrnují i vyživované osoby v domácnosti dlužníka, tedy manžel či manželka, a to i v případě, že má vlastní příjem a nezaopatřené děti. Pro snadnější výpočet použijte kalkulačku exekuce 2024.
Kalkulačku nezabavitelné části mzdy poskytuje peníze.cz
Exekuce na plat 2024
Od 1. července 2020 také došlo ke změně výpočtu celé exekuční částky, a to na úrovni základního vzorečku. Tato změna byla schválena ještě před koronavirovou krizí.
- Nově se základní částka nezabavitelného minima počítá jako tři čtvrtiny součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení.
- Dále se nově také připočítává nezabavitelná částka za každou vyživovanou osobu. Dosud se jednalo o jednu čtvrtinu, nově se však započítává jedna třetina základu.
Samotné podmínky exekuce se ani v roce 2024 nezměnily. Výši částky, kterou je možné exekucí zabavit, však ovlivnilo snížení normativních nákladů na bydlení. Základní nezabavitelná částka na dlužníka tak klesla z původních 13 638 Kč na současných 12 705 Kč. Vzrostla i částka, která se připočítává na každou vyživovanou osobu v domácnosti na 3 176 Kč.
Co je nezabavitelná část mzdy?
Nezabavitelná částka je část mzdy, která nepodléhá exekuci. Její výše je závislá na životním minimu a normativních nákladech na bydlení.
- Základní nezabavitelná částka 2023 – 12 705 Kč
- Částka na vyživovanou osobu v domácnosti – 3 176 Kč
Využijte naši kalkulačku nezabavitelné částky 2023 a zjistěte, kolik Vám zůstane z měsíční mzdy.
Vliv zrušení superhrubé mzdy na výpočet exekuce v roce 2023
Od začátku roku 2022 došlo k výrazné změně výpočtu čisté mzdy, jinými slovy byla zrušena superhrubá mzda. Jak to ale ovlivnilo výpočet exekuce? Zrušení superhrubé mzdy a změna daňových tarifů přímo ovlivňuje výši čisté mzdy, kterou zaměstnanec obdrží. A exekuce se vypočítává právě z čisté mzdy. Pro příklad použijme částku 1 000 Kč, o kterou se díky těmto daňovým změnám zvýší dlužníkův čistý plat. V tomto okamžiku totiž zůstane po exekuci 334 nebo 667 Kč v závislosti na tom, zda si exekutor bere 1/3 nebo 2/3 čisté mzdy. Jak přesně bude vypadat Váš příjem po započtení exekuce, si spočítejte v naší kalkulačce exekuce 2023.
Jaké příjmy podléhají exekuci?
Exekuci nepodléhá pouze Váš čistý příjem, ale i další příjmy. Které to jsou?
- Důchod
- Nemocenské dávky
- Mateřská
- Podpora v nezaměstnanosti
- Příjmy z dohod DPP i DPČ
- Odstupné ze zaměstnání
- Náhrada mzdy
- Stipendium
- Výsluhový příspěvek bezpečnostních složek a vojáků
- Sociální dávky – přídavky na děti, rodičovský příspěvek a další (nepatří sem jednorázové příspěvky)
Pokud Vám někdo dluží výživné, exekuce na plat se dá využít i na něj a můžete ho po dlužníkovi vymáhat exekucí.
Jaké příjmy exekuci nepodléhají?
Ne na všechny příjmy má ale exekutor právo a na některé Vám nesáhne. K těm patří:
- Jednorázové sociální dávky
- Příspěvek na bydlení
- Dávky sociální péče
- Dávky v hmotné nouzi
Pokud jste dlužníkem a pobíráte důchod, ale žijete v domově důchodců, exekutor srážky provádět nemůže.
Exekuce na plat v zahraničí
Pokud pracujete v zahraničí a máte i zahraniční bankovní účet, je jen velmi malá šance, že se exekuce bude vztahovat i na tento příjem. Exekuci, která na Vás byla uvalena v Česku, podléhá pouze zdejší příjem. Je tu ale možnost, kdy věřitel může uplatnit svůj nárok pomocí práva v daném státě, kde pracujete, a požádat o součinnost tamní orgány.
Výpočet exekuce v roce 2022
V roce 2022 došlo jen k malému nárůstu nezabavitelné částky. V případě dlužníka bez dalších vyživovaných osob se jedná o 1 226 Kč. Za vyživované osoby, jakými jsou manželka nebo děti, zůstane dlužníkovi o 422 Kč více. Základní nezabavitelná částka tedy stoupla na 9 138,75 Kč. Nezabavitelné minimum vázané na vyživovanou osobu pak činí nově 3 046,25 Kč.
Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Pro řešení konkrétní životní situace se prosím obraťte na svého daňového poradce nebo v případě dotazu kontaktujte Finanční či jiný příslušný úřad.
Na co se často ptáte?
Exekuční řízení je zahájeno dnem, kdy je návrh doručen exekutorovi nebo soudu. Dlužník je vyzván k dobrovolnému splnění dluhu většinou exekutorem, který jej vyrozumí o zahájení exekuce. Exekuci může provádět nejen soudní exekutor, ale také soud, obecní či krajský úřad nebo finanční úřad.
Soudní exekutor
Soudní exekutor zajišťuje provádění exekucí. Exekutor má postavení veřejného činitele, a proto může tedy vstoupit do dlužníkovy nemovitosti i bez jeho přítomnosti. Všichni soudní exekutoři jsou povinně sdruženi v samosprávné Exekutorské komoře České republiky, která má sídlo v Brně. Soudní exekutory jmenuje ministr spravedlnosti, kterému musí do rukou složit příslušný slib. V České republice je nyní aktivních více než 150 soudních exekutorů, kteří mají celorepublikovou působnost.
Exekuční příkaz
Exekuční příkaz je rozhodnutí, které vydává soudní exekutor. Určuje v něm, jakým způsobem bude exekuci provádět. Exekutor smí použít pouze takový způsob, který umožňuje zákon. Po doručení vyrozumění o zahájení exekuce a většinou i exekučního příkazu, nesmí povinný, tedy dlužník, s majetkem postiženým exekučním příkazem disponovat. To znamená, že ho nemůže prodat, zastavit nebo darovat, nemůže vybrat peníze z účtu postiženého exekucí. Veškeré takové úkony jsou od té chvíle jsou neplatné, pohlíží se na ně, jako by nikdy nebyly.
Provedení exekuce
Když povinný – dlužník – do 30 dnů od doručení výzvy k úhradě nezaplatí, exekutor provede exekuci způsobem, jaký stanovil v exekučním příkazu. Přitom platí, že exekutor smí postihnout majetek povinného pouze v takovém rozsahu, který zabezpečí vymožení pohledávky.
Druhy exekuce
Exekuce podle zákona může proběhnout těmito způsoby:
- srážkami ze mzdy
- přikázáním pohledávky z účtu povinného nebo jiné peněžité pohledávky
- prodejem movitých věcí
- prodejem nemovitostí
- zřízením soudcovského zástavního práva na nemovitostech
Náklady exekuce
Veškeré náklady exekuce, včetně zákonem stanovené odměny exekutora, je povinen zaplatit dlužník.
Insolvence je neschopnost dlužníka splácet své závazky. Dlužníkem může být jak soukromá osoba, tak podnikatel nebo firma.
Insolvenční řízení
Jedná se o druh soudního řízení, které určí způsob vypořádání dluhů. Cílem je maximální možné uspokojení všech věřitelů. Podmínky insolvenčního řízení jsou nastaveny tak, aby pomohly dlužníkům vypořádat se se svými závazky a zároveň zajistily věřitelům uhrazení co největší části jejich pohledávek.
Kdo může využít nástroje oddlužení?
Oddlužení fyzické osoby nebo právnické osoby, které nejsou ze zákona považovány za podnikatele a nemají dluhy z podnikání. Z toho vyplývá, že se oddlužení týká i osob samostatně výdělečně činných, pokud jsou zatíženy dluhy spotřebitelského charakteru.
Průběh insolvenčního řízení se řídí Zákonem č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení, kterému se jinak říká též insolvenční zákon. Před začátkem insolvenčního řízení je pro dlužníka nezbytné splnit předem dané podmínky oddlužení. Dlužné závazky musí být alespoň 30 dní po datu splatnosti. Dále je nezbytné dlužit minimálně dvěma a více věřitelům. Dlužník také nesmí mít za celých posledních pět let záznam v trestním rejstříku hospodářské a majetkové povahy. Poslední a nejdůležitější podmínkou pro povolení oddlužení je schopnost dlužníka splnit oddlužení v minimálně nezbytné míře po dobu tří až pěti let, během nichž obvykle splatí 30-60 % celkového objemu svých závazků.
Jak se liší insolvence od exekuce
Rozdíl mezi exekucí a insolvencí spočívá v tom, že exekuce kryje pohledávky pouze jednoho věřitele, zatímco insolvence pohledávky všech věřitelů.
Insolvence fyzických osob
Pokud se insolvence týká fyzických osob, může probíhat dvěma způsoby. Tím prvním je řešení úpadku formou oddlužení, které mohou využít právě fyzické osoby, včetně manželských párů. Základní podmínkou oddlužení je dlužníkova snaha o úhradu co největší možné poměrné části všech dluhů.
Existují dvě podoby: rychlé a pomalejší oddlužení. U rychlejšího oddlužení jsou dluhy odpuštěny těm, kteří dokážou za tři roky splatit aspoň 60 % celkové dlužné částky. Pomalejší oddlužení trvá pět let. Aby měl dlužník jistotu, že bude na konci řízení osvobozen od zbylých dluhů, musí být splaceno aspoň 30 % všech dlužníkových pohledávek. Dlužník zároveň musí po celou dobu trvání řízení vynakládat veškeré úsilí pro splacení co největší částky věřitelům. V obou případech platí, že návrh na povolení oddlužení na sebe může podat pouze dlužník sám.
Oddlužení lze provést i prodejem majetku. V tomto případě dlužník má povinnost poskytnout insolvenčnímu správci svůj majetek k odprodeji. Do doby podání zprávy o splnění oddlužení pak dlužník měsíčně splácí nezajištěným věřitelům ze svých příjmů předem stanovenou částku.
Druhý způsob řešení úpadku je konkurs. Účelem je prodej veškerého movitého i nemovitého majetku. Ze získaných peněz jsou následně uspokojeni věřitelé. Návrh na konkurs podává obvykle některý z věřitelů.
Rozdíl mezi oddlužením a konkursem spočívá v tom, že na konci konkursního řízení zůstává v případě neuhrazených pohledávek zbytek závazků, který je nutno i nadále zaplatit. Žádný dluh není smazán a zbylé pohledávky je možné i nadále vymáhat. Z toho vyplývá, že po konkursu může za jistých okolností následovat zahájení dalšího insolvenční řízení.
Insolvence právnických osob
Insolvence právnických osob se řeší obvykle přímo konkursem, nebo reorganizací společnosti. Při konkursu dochází stejně jako u fyzických osob k prodeji majetku dlužníka.
Řešení úpadku formou reorganizace je v praxi běžné pouze u větších firem, u těch menších by nedosáhla kýženého efektu. Během reorganizace nedochází k zániku právnické osoby, ale naopak k ozdravení podniku. Právnická osoba dále provozuje svou činnost a podle reorganizačního plánu vypořádává postupně své dluhy.
Insolvenční rejstřík
Zjistit, zda je nějaký subjekt zatížen insolvenčním řízením lze s pomocí internetového nástroje Ministerstva spravedlnosti, známého pod termínem insolvenční rejstřík (ISIR). V něm je možné vyhledávat dlužníky, s nimiž bylo zahájeno insolvenční řízení po 1. lednu 2008 a nebyli z tohoto rejstříku vyškrtnut. Ti, kteří nezvládali splácet své závazky již dříve, a bylo proti nim zahájeno konkursní či vyrovnací řízení před 1. lednem 2008, se nacházejí ve starší Evidenci úpadců.
Online je možné získat i jiné přístupy k insolvenčnímu rejstříku. Ty jsou dostupné ovšem už jako placená služba. Samotná data v rejstřících se nijak neliší. Benefitem, který za poplatek zhruba sto korun měsíčně získáte, jsou nástroje pro lepší přehlednost rejstříku a automatické hlídání zápisů změn v něm.
Exekucí se v České republice většinou rozumí vymáhání peněžní částky od dlužníka, který není schopen dostát svým závazkům vůči věřiteli, tedy je insolventní.
Životní situace, které vedou k exekuci, často vyžadují zásadní změnu přístupu k osobním nebo rodinným financím. Další půjčka tyto problémy pouze oddálí, ale nevyřeší. Ohrozila by nejen věřitele, ale především dlužníka, kterému by již tak nedobrou finanční situaci ještě ztížila. A to jsou hlavní důvody, proč v případě exekuce nebo insolvence není možné u MONETA Money Bank půjčku získat.
Finanční návyky, způsoby hospodaření s penězi, nástroje ke zlevnění finančního zatížení – to vše jsou oblasti, kde Vám banka může pomoci.
Totéž platí i v případě, že Vám exekuce teprve hrozí. Jednoduchým a často velmi efektivním řešením bývá včasná komunikace s bankou a snaha problémy řešit. Banky často rády svým klientům vyjdou vstříc a v těžké životní situaci je podrží.
Naše další kalkulačky
Kalkulačka čisté mzdy
Kalkulačka osobního bankrotu
Kalkulačka životního minima
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.