Co jsou fake news?
S problematikou hoaxů souvisí i téma fake news, v českém překladu „falešné zprávy“ neboli dezinformace. Na rozdíl od hoaxů sice fake news obvykle neobsahují přímou výzvu k dalšímu přeposílání, ale podobně jako řetězové zprávy jsou založeny na směsi polopravd, lží a účelově upravených, zkreslených či nepravdivých informací. Kromě internetu se fake news šíří i v televizi, rozhlase nebo tištěných médiích.
Cíle fake news a dezinformací
Hlavní cílem je ovlivnit, popř. zmanipulovat názory a mínění příjemců zpráv, dost často za účelem propagandy. Ale nejsou to cíle jediné, jde i o:
– finanční zisk – když kliknete na odkaz, který Vás odvede na dezinformační web, tak tím jeho vydavateli přihrajete peníze z reklamy, která se Vám zobrazí. Čím víc se takováto fake news přeposílá a sdílí, tím větší zisk z ní webové stránky mají
– polarizace společnosti zejména rozdmýcháváním citlivých témat, podněcováním k násilí
– diskreditace určité osobnosti nebo organizace s cílem jejího poškození nebo oslabení, což může zasáhnout zranitelnou skupinu obyvatelstva
– podrývání bezpečnosti a prosperity národa za účelem oslabení důvěry např. vlády a dalších státních institucí, a zvýšení podpory cílů nepřátelského státu a jeho zahraniční politiky
Boji proti dezinformacím se věnují např. weby manipulatori.cz, demagog.cz či evropskehodnoty.cz, kde naleznete i seznam dezinformačních webů, stejně jako na konspiratori.sk. Do boje proti dezinformacím se v roce 2018 přidal i Seznam.cz, který ve svém reklamním systému klientům umožňuje inzerci na dezinformačních webech nezobrazovat.
Jak fake news poznat?
– „oficiální média o tom nepíšou"
– „sdílejte, než to smažou“
– „tohle před vámi tají“
– „co když je to pravda?“
– „tohle už nikdo nezastaví“
– „tohle si nenecháme líbit“
– „nekorektní, nezávislá, svobodná média bez cenzury“
– nadpis je většinou extrémně dlouhý a je psán velkými písmeny, ideálně je doprovozen spoustou vykřičníků
– vnitřek článku vůbec neodpovídá titulku
– cílem článku je vás pobouřit, vyvolat emoce, a to klidně i za cenu lží
– žádné seriózní internetové zpravodajské magazíny o této zprávě nepíší
– autor článku neexistuje, nebo se skrývá pod pseudonymem
– článek je vydaný před několika lety
Pokud narazíte na článek na internetu či post na Facebooku nebo jiné sociální síti, který obsahuje některé z těchto varovných znaků, ověřte si ho. Než ho budete sdílet, věnujte chvíli prověření, že informace v něm obsažené jsou pravdivé.
Stále máte otázky?
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.