Založení společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) v ČR: Kompletní návod

TIP: Ještě jste se nerozhodli, zda si založíte živnost, nebo budete podnikat jako právnická osoba? Přečtěte si náš článek o výběru vhodné formy podnikání, kde najdete přehled výhod a nevýhod jednotlivých možností.
Jaký je postup pro založení s. r. o. ?
Zakladatelská listina / Společenská smlouva
Založení společnosti s ručením omezením probíhá sepsáním Zakladatelské listiny nebo Společenské smlouvy, se kterými Vám pomůže notář.
Zakladatelská listina / Společenská smlouva bude obsahovat:
Název a sídlo společnosti
Nejdříve je třeba vybrat vhodný název pro Vaši společnost. Název musí být originální a nesmí být zaměnitelný názvy již existujících společností. Dostupnost názvu si můžete ověřit na webu justice.cz. Dále si vyberte sídlo společnosti, které může být jak jeho reálná adresa, tak i adresa virtuálního sídla. Budete potřebovat také úředně ověřený souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla společnosti, což může provést i notář.
Jednatelé
Jednatel obchodně řídí firmu a je jejím statutárním orgánem. Vystupuje jménem společnosti, podepisuje smlouvy, přijímá zaměstnance a rozhoduje o finančních záležitostech. Jednatelé společnosti musí být, mimo jiné starší 18 let, svéprávní, trestně bezúhonní (dokládají výpisem z Rejstříku trestů) a nesmí být v insolvenci.
Základní kapitál
Minimální výše základního kapitálu pro založení s. r. o. je 1 Kč. Základní kapitál lze složit v penězích nebo nepeněžitými vklady. Vklad v hotovosti do výše 20 000 Kč můžete složit notáři v hotovosti, v jiných případech jej složíte na specializovaný účet u banky.
Živnostenské oprávnění
Se sepsanou a ověřenou Zakladatelskou listinou / Společenskou smlouvou se vydáte na živnostenský úřad, neboť Vaše nově vznikající společnost potřebuje živnostenské oprávnění pro činnosti, které bude vykonávat.
Zápis do obchodního rejstříku
Po sepsání Zakladatelské listiny / Společenské smlouvy podáte Vy nebo Váš notář návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Zápis do obchodního rejstříku je okamžikem vzniku společnosti.
Registrace na finančním úřadě
Jelikož se Vaše společnost stává poplatníkem daně z příjmu právnických osob, musí být do 15 dnů od vzniku zaregistrována na příslušném finančním úřadě.
Proč zvolit s. r. o.?
- Omezená ručení: Společníci ručí za závazky společnosti pouze do výše nesplacených vkladů.
- Prestiž: Společnost s ručením omezeným působí více profesionálně a může být výhodnější při jednání s obchodními partnery.
- Možnost růstu: Společnost s ručením omezeným nabízí větší možnosti růstu a rozvoje než fyzická osoba podnikatel.
Kdy se poradit s odborníkem?
Založení s. r. o. může být administrativně náročné. Pokud si nejste jistí některými kroky nebo potřebujete poradit s výběrem optimální právní formy, neváhejte se obrátit na odborníka - advokáta, notáře nebo daňového poradce.
Tipy pro začínající podnikatele
- Plánujte dopředu: Připravte si podnikatelský plán, který Vám pomůže stanovit cíle a strategie.
- Vyberte si vhodné bankovnictví: Zvolte si bankovní účet, který bude vyhovovat potřebám Vaší společnosti.
- Nepodceňte marketing: Stanovte si marketingový plán, díky kterému najde Vaše podnikání své publikum.
- Zajistěte si pojištění: Pojištění odpovědnosti, majetku nebo podnikatelských rizik Vás ochrání před nepředvídanými událostmi.
- Vzdělávejte se: Neustále se vzdělávejte oblasti podnikání a sledujte novinky v legislativě.
Založení s. r. o. je významným krokem pro každého podnikatele a my Vám přejeme, ať při tomto kroku vyrazíte tou správnou nohou. Pokud se tedy rozhodnete pro tuto právní formu, pečlivě zvažte všechny aspekty a postupujte podle platných právních předpisů.
Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).