Jak nabít elektromobil doma i na cestách a co mu neprospívá?
Domácí nabíjení z 240V zásuvky
Elektromobily se dají nabíjet i z běžné domácí zásuvky. Problém je v tom, že toto nabíjení je extrémně pomalé – na plné dobití auta na elektrický pohon byste čekali několik dní – a výrobci jej nedoporučují využívat dlouhodobě.
Domácí nabíjení přes wallbox
Na domácí nabíjení se určitě lépe hodí wallbox, což je v podstatě speciální nabíječka, kterou si nejčastěji v garáži jednoduše umístíte na zeď. Wallbox dobije elektromobil mnohem rychleji než běžná zásuvka a poměrně levně. Kolik za dobití zaplatíte, se odvíjí od sjednané distribuční sazby a tarifu elektrické energie. V tuto chvíli, tedy ve druhé polovině roku 2023, se průměrná cena za 1 kWh elektřiny pohybuje kolem 6 Kč.
Veřejné nabíjecí stanice
Veřejné nabíječky nejčastěji najdete u obchodních center, v blízkosti obchodů, na benzínových pumpách nebo jimi disponují např. někteří zaměstnavatelé. Nabíjecí stanice mají různý výkon.
- AC stanice používají střídavý proud. Elektromobil pak tento proud musí přeměnit na stejnosměrný proud.
- DC stanice dobíjejí stejnosměrným proudem rovnou, proto je celý proces rychlejší, trvá zhruba 45 minut.
- Ultrarychlé nabíjecí stanice nabijí Váš elektromobil do 30 minut. Většinou se nacházejí na hlavních tazích. Mají totiž podpořit cestování elektromobilem i na delší vzdálenosti.
Cena vždy závisí na konkrétním poskytovateli dobíjecí stanice, což jsou velcí hráči na trhu s elektřinou, jako je například ČEZ nebo PRE.
Elektromobil nebudete mít v autoservisu tak často
Jednou z velkých předností elektromobilů je, že oproti vozům se spalovacím motorem nevyžadují tak často servis. Důvod je přitom jednoduchý. Elektromobil nemá tolik pohyblivých částí, takže spousta potenciálních problémů odpadá. Na druhou stranu má baterie nějakou životnost a je třeba s ní adekvátně zacházet, aby co nejdéle vydržela. Vliv na ni mají velké teplotní výkyvy, ale také třeba chybné nabíjení.
Co neprospívá baterii elektromobilu aneb Pozor na samotné nabíjení
Výrobci doporučují udržovat baterii nabitou mezi 20 a 80 %. Vyvarujte se tedy například toho, nechávat vozidlo napojené na nabíječku, přestože už se dávno dobilo. Snižovali byste tím životnost baterie. Pokud se vydáváte na dlouhou trasu, naplánujte si cestu tak, abyste během ní mohli elektromobil dobít a předešli jste tak úplnému vybití baterie. Nezapomeňte také pravidelně aktualizovat software elektromobilu. Stáhnou se nové aktualizace, které hrají roli mimo jiné právě v dojezdu elektromobilu nebo hybridu a mohou ho dokonce o několik kilometrů prodloužit.
Jak se dá elektromobil financovat?
Vozy s elektrickým pohonem mají stále ještě vyšší pořizovací cenu, přičemž dotační programy podporující jejich koupi se v České republice prozatím nevztahují na soukromé osoby. To je jedním z důvodů, proč je na našich silnicích elektromobilů o něco méně než v ostatních zemích EU. Nové modely stojí okolo milionu korun. Dají se ale pořídit i za méně, vybíráte-li mezi ojetými nebo zánovními vozy. Pokud přemýšlíte, jak svůj nový vůz financovat, máme pro vás řešení.
Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.