Celní válka s USA zabolí. Podporu pro postižené firmy ale Česko podle Vlčka zatím nechystá

Hospodářské noviny
Všemi očekávaná a minimálně na straně Evropské unie nechtěná obchodní válka se Spojenými státy začala nabírat na obrátkách právě v době, kdy zde byl s českými firmami na obchodní návštěvě ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Jednal přitom také s hlavním americkým obchodním vyjednávačem Jamiesonem Greerem, jehož Senát potvrdil ve funkci teprve 26. února.
Donald Trump ukazuje svůj podpis pod nadřízením zahajující celní obchodní válku. Autor: Hospodařské noviny, Reuters
Všemi očekávaná a minimálně na straně Evropské unie nechtěná obchodní válka se Spojenými státy začala nabírat na obrátkách právě v době, kdy zde byl s českými firmami na obchodní návštěvě ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Jednal přitom také s hlavním americkým obchodním vyjednávačem Jamiesonem Greerem, jehož Senát potvrdil ve funkci teprve 26. února.
Ikona

Tyto články Vám přinášíme zdarma ve spolupráci s Hospodářskými novinami. Získejte přístup k dalšímu zajímavému obsahu a využijte zvýhodněné roční předplatné HN se slevou 35 %.

 

Za mě bylo důležité, že jsme spolu vůbec hovořili,“ komentoval Vlček schůzku v rozhovoru, který v USA pro HN poskytl. Podle něj celní válka poškodí obě strany a zvýší inflaci. Jeho dojem z argumentace Američanů během jednání byl takový, že „mají určité zadání od prezidenta a toho zadání se drží“. Konkrétní čísla ohledně zboží a výše cel podle něj při jednání nepadala.

Americký prezident Donald Trump dlouhodobě útočí na EU kvůli obchodnímu deficitu. Ten je sice ve zboží relativně velký (150 miliard dolarů, tedy skoro 3,5 bilionu korun), ale když se započítají služby amerických technologických gigantů jako Google, Meta či Netflix, klesne zhruba na třetinu. Sám Trump naopak mluví o deficitu 300 miliard dolarů. Problém je navíc v tom, že jako znevýhodnění amerického zboží bere i placení DPH. Nebo hygienická pravidla na dovoz potravin, jež jsou v USA výrazně volnější.

Zatím se Evropy týká „jen“ 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku, jež Trump zavedl celosvětově. Ve hře jsou ale i cla na dovozy z celé EU. Jejich uvalení je prakticky jisté. Hraje se jen o to, jak vysoká a plošná cla budou. Nejčastěji se zmiňuje 25 procent, tedy stejně jako na Kanadu a Mexiko.

Evropská komise, která je za unii tím, kdo přijímá rozhodnutí, dala najevo, že na americká cla odpoví razantně a rychle. To se už u cel na hliník a ocel stalo, když EU ve středu zavedla cla na americké zboží a potraviny ve výši 28 miliard dolarů (téměř 650 miliard korun), jež začnou platit od dubna. Na to Greer reagoval vyjádřením, že reakce EU je „mimo realitu“. Nejnověji Trump hrozí uvalením cel na dovozy evropských vín ve výši 200 procent, pokud EU neodvolá padesátiprocentní tarify na americký bourbon.

Hrozně těžko se predikuje pro další dny, jakým způsobem bude obchodní politika Spojených států vypadat, protože je to každý den jinak,“ řekl začátkem týdne Vlček s tím, že změny americké pozice je někdy opravdu těžké sledovat. Tarify na Kanadu byly třeba několikrát odvolány a potvrzeny.

Pro Česko je celní válka nepříjemná, protože jedním z nejpostiženějších sektorů bude německý automobilový průmysl, do kterého tuzemské firmy dodávají. Přímý export z Česka do USA měl loni hodnotu 165 miliard korun.

Poskytovat pomoc firmám postiženým tarify se ministerstvo podle Vlčka zatím nechystá. „Dotování celních ztrát vyvolaných americkou administrativou určitě není na stole,“ uvedl na dotaz HN. Ještě aktivnější ale podle jeho názoru musí být proexportní politika, která firmám pomůže se vstupem na nové trhy.

Vedle toho ale Česko podle něj uvažuje i nad tím, jak případný obchodní deficit vyrovnat. Třeba pro Česko potřebným dovozem zkapalněného plynu (LNG), který je už teď z 90 procent ze Spojených států. Podle Vlčka se jednalo o tom, jakým způsobem dlouhodobá partnerství u dodávek LNG nastavit. Podobně vidí česká vláda i firmy příležitost pro spolupráci s americkými firmami v obranné oblasti. V roce 2023 vláda schválila nákup amerických stíhaček F-35 za 150 miliard korun.

Petr Zenkner, Veronika Capáková
Redaktoři Hospodářských novin
Zveřejněno: 14. 3. 2025

 

Tento článek je pouze informačního charakteru a obecné povahy a nezohledňuje individuální finanční a daňovou situaci určité osoby nebo subjektu. Informace uvedené v článku nejsou nezbytně vyčerpávající, úplné či aktualizované a můžou odkazovat na stránky jiných subjektů, nad nimiž MONETA Money Bank nemá kontrolu, proto vylučuje jakoukoli odpovědnost. Článek nelze považovat za odborné či právní poradenství. Aktuální produktové podmínky i sazebníky najdete vždy na příslušných stránkách webu. Informace k daním doporučujeme vždy ověřit na stránkách příslušných orgánů státní správy (daňový portál apod.).

Průvodce podnikáním

Provedeme Vás světem podnikání – od prvních kroků až po úspěšný růst. Objevte tipy a nástroje pro každou fázi podnikání.

Plánování podnikání

Zvažujete podnikání, ale nevíte, kde začít? Pomůžeme Vám s definováním nápadu, posouzením trhu a přípravou prvních kroků k úspěšnému startu.

Rozjezd podnikání

Zjistěte, jak si zajistit stabilní cash flow, přilákat první zákazníky a vyhnout se nejčastějším chybám začínajících podnikatelů.

Růst podnikání

Chcete podpořit svůj růst? Poznejte užitečné strategie pro automatizaci, inovace, digitalizaci či expanzi na nové trhy.

Jedna apka,
celá banka

S mobilní aplikací Smart Banka máte celou banku v kapse. Obsahuje přes 200 funkcí, 41 produktů a najdete v ní všechny výhodné nabídky. I proto je nejoceňovanější bankovní apkou na trhu.
logo - Moneta

Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.

hodnocení klienty 4,8/5 ocenění Zlatá koruna - novinka roku 2023 VISA logo