Black Friday přichází, podvodníci číhají. Jak poznat důvěryhodný e-shop?
Právě v těchto dnech jsou online nákupy na vrcholu, plné lákavých slev a šílených nabídek. Ale pozor – je to také ráj pro podvodníky, kteří mohou číhat na každém rohu! Nikdo z nás nechce přijít o své platební údaje a našetřené peníze. Než se necháte zlákat přívětivou cenou, přečtěte si, jak poznat důvěryhodný web a jak takovým podvodníkům nenaletět!
Znaky důvěryhodného e-shopu
- E-shop není uveden v seznamu rizikových obchodníků na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu a České obchodní inspekce.
- Má dlouhodobou historii s mnoha zveřejněnými recenzemi.
- Naleznete jej ve webových srovnávačích.
- Ceny zboží jsou reálné a srovnatelné s cenou podobného zboží, které nabízí jiné e-shopy.
- Ověřené e-shopy jsou zabezpečené. Poznáte to tak, že je na doméně https://, má tedy SSL certifikát. Proto doporučujeme vždy prokliknout detail domény.
- E-shop využívá pro platby zabezpečené platební brány a tím chrání Vaše údaje (mezi nejčastější platební brány patří GoPay, ThePay, ComGate, Pays, GP webpay nebo Stripe).
- E-shop má zveřejněné obchodní podmínky, které jsou jasné a dostupné. Měly by obsahovat informace o odstoupení od smlouvy a případné reklamace.
- Vzhled stránek je profesionální a kontakty na e-shopu jsou dohledatelné.
Na co si dát pozor?
I když byly podvodné stránky v minulosti snáze identifikovatelné a bylo typické, že obsahovaly překlepy, dnes už mohou působit profesionálněji a je těžké je rozeznat. Stále však existuje spousta signálů, které Vám napoví, že se o důvěryhodný e-shop nejedná. Dnes již více než 15 % nákupů online pochází ze zemí mimo Evropu. Jedná se především o Čínu. Pro tyto země ale neplatí pravidla jako pro tuzemské e-shopy, nemluvě o často pochybné kvalitě a složení materiálu, dodává Erika Eliášová, majitelka e-shopu s oblečením Erika Fashion.
- Příliš nízké ceny: Pokud je něco „až podezřele levné“, buďte ostražití. České e-shopy jsou dle zákona nucené zobrazovat cenu produktu 30 dní před.
- Omezené možnosti platby: Pokud obchod přijímá pouze platbu kartou bez nabídky dalších možností, může to být varovný signál.
- Falešné recenze: Přehnaně pozitivní recenze mohou být uměle vytvořené. Doporučujeme si e-shop před nákupem nejdříve prověřit.
- Nezabezpečená platební brána: Absence potvrzení platby přes aplikaci nebo SMS kód je varováním, že Vaše údaje nejsou dostatečně chráněné.
- Nezabezpečený web: Ověřené weby jsou zabezpečené. K identifikaci nechráněného webu Vám pomůže například antivirus.
Jak se vyhnout podvodným e-shopům?
- Nikdy nezadávejte své heslo nebo číslo platební karty na neznámém e-shopu.
- Na online nákupy nepoužívejte stejnou platební kartu jako pro běžné platby a nastavte si limity tak, aby pokryly pouze nákup.
- Pozor na nákup od prodejců ze „třetích zemí“. Získání finančních prostředků zpět je velmi složité a nákladné. U podvodných e-shopů nebývá znám ani majitel.
- Kontrolujte si dodací lhůtu, u zemí z "třetího světa" se může doba dodání protáhnout až na měsíce.
- Hlídejte si celkovou částku za zboží. U zahraničních obchodníků se cena může zvýšit díky clu a DPH.
TIP: Stal/a jste se obětí takového podvodného jednání? Přečtěte si více o bezpečnosti a určitě nás neváhejte kontaktovat.
Jedna apka,
celá banka
Smart Banka je nejoceňovanější aplikací klienty i odbornou veřejností a je k dispozici na všech zařízeních iOS nebo Android.